Agusta A-129 Mangusta: Разлика помеѓу преработките

Додадени 48 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
ZéroBot (разговор | придонеси)
с r2.7.1) (Робот: Додава uk:Agusta A129 Mangusta
с Бот: козметички промени
Ред 1:
[[FileПодатотека:Mangusta-A129-schema.png|thumb|300px|Скица на хеликоптерот]]
[[FileПодатотека:AgustaA129_03.jpg|thumb|250px|Agusta A 129 Mangusta кај Пајерн, Швајцарија]]
[[FileПодатотека:Mangusta.JPG|thumb|250px|Базична верзија Agusta A 129 Manugsta]]
 
Уште во педесеттите години, во италјанската армија се јавила идеја за противоклкопен хеликоптер, за разлика од другите западноедвропски држави, кои до свој борбен хеликоптер дошле со преправање на постојните хеликоптери. Во армијата на Италија распишале конкурс во 1972 година за проектирање нов специјализиран борбен хеликоптер, способен за дејства дење и ноќе и во лоши метеоролошки услови. Првиот прототип полетал на 11 септември 1983 година, а првите пет од вкупно шеесет нарачани сериски хеликоптери се испратени на италјанската копнена војска во базата Viterbo, во јули 1990 година, каде што е организирана преобука на посадите од оперативните единици. Хеликоптерот А-129 Mangusta е, во моментот, најсовремен борбен западноевропски хеликоптер во оперативна употреба.
758

уредувања