Разлика помеѓу преработките на „Сојуз на комунистите на Македонија“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Ја менувам it:Lega dei comunisti di Macedonia во it:Lega dei Comunisti di Macedonia)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox political party
[[File:League of Communists of Yugoslavia Flag mk.svg|thumb|right|200px|Знаме на СКЈ на македонски.]]
| country = Македонија
| name = Сојуз на комунистите на Македонија
| native_name =
| party_logo = [[File:League of Communists of Yugoslavia Flag mk.svg|170px]]
| colorcode = red
| leader =
| predecessor =
| foundation = 1943
| dissolution = 1991
| headquarters = [[Скопје]], [[СР Македонија]], [[СФР Југославија]]
| ideology = [[Комунизам]]
| position =
| european =
| europarl =
| colours = [[File:Flag of the League of Communists of Slovenia.svg|22px|border]] - црвена
| footnotes = Македонски огранок на [[Сојузот на комунистите на Југославија]]
}}
 
'''Сојузот на комунистите на Македонија''' (СКМ) била македонска секција на [[Сојуз на комунистите на Југославија|Сојузот на комунистите на Југославија]], владејачката партија во [[СФРЈ|СФР Југославија]] во текот на нејзиното постоење. До април [[1952]] го носи називот Комунистичка партија на Македонија (КПМ).