Разлика помеѓу преработките на „Посејдон“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:0036MAN Poseidon.jpg|thumb|right|180px|Статуа на Посејдон.]]
 
'''Посејдон''' ([[Старогрчки јазик|старгрчкистарoгрчки]]: '''Ποσειδῶν''') бил бог на [[море]]то во [[грчка митологија|старогрчката митологија]].
 
Негов пандан во [[римска митологија|римската митологија]] е богот [[Нептун (митологија)|Нептун]].
Анонимен корисник