Разлика помеѓу преработките на „Концентрационен логор“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Додава be:Канцэнтрацыйны лагер)
с
Првите знаци на масовно присилно преселување на народи е забележано од [[Асирци]]те. Тие го користеле овој метод за контролирање на своите територии. Стотици години подоцна се појавиле знаци за големи групи на народи, коишто биле собирани во големи затворенички логори. Историски [[нацизам|нацистичките]] концентрациони логори биле најсурови од сите.
 
Концентрационите логори ([[германски]]: ''Konzentrationslager'') биле создадени за политички соперници, непријатели, ментално болни, различни етнички и религиозни групи итн. најчесто за време на војна. Со Женевската конвенција од [[1949]] се гарантира заштита на [[цилвили]] за време на војна.
 
Изразот концентрационен логор до појавата на [[нацизам|нацизмот]] имал значење на (само) релоцирање и преселување на голема група луѓе на едно место. Но нацистичките логори се [[синоним]] за масовни убиства, гладување, прислина работа, [[геноцид]] и др. Овие логори се познати како логори на смртта.