Разлика помеѓу преработките на „Анласер“

Додадени 39 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: 300п|right '''Анласер''' или пак '''електростартер''' е електромотор ...)
 
с
[[Слика:Automobile starter.JPG|300п|right]]
'''Анласер''' или пак '''електростартер''' ([[германски]]: ''Anlasser'') е [[електромотор]] наменет за започнување на [[Мотор со внатрешно согорување]].
 
Најчесто, анласерот, кој што е поврзан за акумулаторот, го завртува моторот преку [[запченик]] кој привремено се поврзува за [[замаец]]от. Со цел да се продолжи животот, односно рокот на траење на анласерот, тој не е постојано поврзан за замаецот.