Џ. Д. Селинџер: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
(дополнување)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox writer
| name = Џ. Д. Селинџер
Тој бил единственото машко дете на Сол и Мириам Селинџер. [[Татко]]то бил увозник на деликатесна стока и, според некои извори, син на [[кливленд]]ски [[рабин]]. Неговата [[мајка]] по мажењето го сменила своето име Марија Џилиќ во [[јудаизам|еврејското]] Мириам.
 
Првата [[книга]] на Селинџер и единствениот [[роман]] кој го објавил, „''[[Игра во 'ржта]]''“, излегла од печат на 16 [[јули]], 1951 год. На Селинџер му требале речиси 10 години да го напише ова дело, кое ги изразило [[секс]]уалните [[конфликт]]и и [[егзистенцијализам|егзистенцијални]] стравувања на младата генерација во [[Втора светска војна|повоена]] [[САД|Америка]], како и бунтот против лицемерноста и лагата во светот на главниот јунак, [[Холден Колфилд]].<ref name="sonny">{{Cite news|last=SkowСкоу |first=JohnЏон |url=http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,938775,00.html |title=Осврт кон делото |publisher=[[Тајм (списание)|Тајм]] |date=15 септември, 1961 |accessdate=2007-04-12}}</ref>
 
Селинџер е можеби најчитаниот [[писател]] кој истовремено најмалку напишал, сѐ на сѐ, објавил четири [[книга|книги]] [[проза]], од кои само „Френи и Зуи“ (1961) донекаде го повторила огромниот успех на „''[[Игра во 'ржта]]''“. [[Писател]]от останал верен на својот јунак [[Холден Колфилд|Холден]]. Неговиот изолиран начин на живеење станал легенда како и самото негово дело. Уште во 1953 год. се повлекол од [[Њу Јорк]] во својата колиба во планините [[Њу Хемпшир]], а од 1965 престанал да објавува и за јавноста станал глувонем. Со него, со децении не било можно да се оствари контакт. Последното интервју го направил во 1980 год.