Џ. Д. Селинџер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.680 бајти ,  пред 9 години
дополнување
сНема опис на уредувањето
(дополнување)
| birth_place = [[Њу Јорк Сити|Њу Јорк]],<br />[[САД]]
| death_date = 27 јануари, 2010 год. (91)
| death_place = [[Корниш]], [[Њу ХемпшајрХемпшир]],<br />[[САД]]
| occupation = [[Писател]]
| religion = [[Јудаизам]]
| movement =
| period = 1940–1965
| notableworks = ''[[Игра во 'ржта]]'' (1951)<br />''[[Девет приказни (Селинџер)|Девет приказни]]'' (1953)<br />''[[Френи и ЗоиЗуи]]'' (1961)
| influences = [[Шервуд Андерсон]], [[Антон Чехов]], [[Френсис Скот Фицџералд]], [[Гистав Флобер]], [[Ернест Хемингвеј]], [[Франц Кафка]], [[Ринг Ларднер]], [[Лав Толстој]]
| influenced = [[Стивен Шобоски]], [[Џонатан Сафран Фоер]], [[Харуки Мураками]], [[Том Робинс]], [[Филип Рут]], [[Луис Сашар]], [[Џон Апдајк]], [[Ричард Јејтс]], [[Игор Штикс]], [[Џон Грин]]
}}
'''Џером Дејвид Селинџер''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Jerome David Salinger'') (роден на {{роден на|1|јануари|1919}} - {{починал на|27|јануари|2010}}) беше [[САД|американски]] автор, најпознат по романот „''[[Игра во 'ржта]]''“, класична [[книга]], којашто ужива огромна популарност од нејзиното печатење во [[1951]], па сè до денес.
 
Тој бил единственото машко дете на Сол и Мириам Селинџер. [[Татко]]то бил увозник на деликатесна стока и, според некои извори, син на [[кливленд]]ски [[рабин]]. Неговата [[мајка]] по мажењето го сменила своето име Марија Џилиќ во [[јудаизам|еврејското]] Мириам.
 
Првата [[книга]] на Селинџер и единствениот [[роман]] кој го објавил, „''[[Игра во 'ржта]]''“, излегла од печат на 16 [[јули]], 1951 год. На Селинџер му требале речиси 10 години да го напише ова дело, кое ги изразило [[секс]]уалните [[конфликт]]и и [[егзистенцијализам|егзистенцијални]] стравувања на младата генерација во [[Втора светска војна|повоена]] [[САД|Америка]], како и бунтот против лицемерноста и лагата во светот на главниот јунак, [[Холден Колфилд]].<ref name="sonny">{{Cite news|last=Skow |first=John |url=http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,938775,00.html |title=Осврт кон делото |publisher=[[Тајм (списание)|Тајм]] |date=15 септември, 1961 |accessdate=2007-04-12}}</ref>
 
Селинџер е можеби најчитаниот [[писател]] кој истовремено најмалку напишал, сѐ на сѐ, објавил четири [[книга|книги]] [[проза]], од кои само „Френи и Зуи“ (1961) донекаде го повторила огромниот успех на „''[[Игра во 'ржта]]''“. [[Писател]]от останал верен на својот јунак [[Холден Колфилд|Холден]]. Неговиот изолиран начин на живеење станал легенда како и самото негово дело. Уште во 1953 год. се повлекол од [[Њу Јорк]] во својата колиба во планините [[Њу Хемпшир]], а од 1965 престанал да објавува и за јавноста станал глувонем. Со него, со децении не било можно да се оствари контакт. Последното интервју го направил во 1980 год.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{САД-писател-никулец}}