Разлика помеѓу преработките на „Голем Корален Гребен“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Менува eu:Koral Hesi Handia)
с
[[Податотека:Part of Great Barrier Reef from Helecopter.JPG|thumb|300px|Дел од гребенот сликан од хеликоптер]]
 
'''Големиот корален гребен''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Great barrier reef'') е најголемиот морски гребен во светот и содржи околу 3000 посебни корални гребени, 1000 острови и е долг околу 2500 km[[км]]. Се наоѓа на североисточниот брег на [[Австралија]] и бил признат и вклучен во [[УНЕСКО]] како светско природно наследство во [[1981]]. Големиот корален гребен е една од најголемите туристички атракции во Австралија.
 
== Надворешни врски ==