Џ. Д. Селинџер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.603 бајти ,  пред 9 години
инфокутија
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.3) (Робот: Додава ckb:جێرۆم دێڤید سالینجەر)
(инфокутија)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox writer
| name = Џ. Д. Селинџер
| image = JD Salinger.jpg
| caption = фотографија од страна на Лот Џејкоби, 1950
| birth_name = Џером Дејвид Селинцер
| birth_date = 1 јануари, 1919 год.
| death_date = 27 јануари, 2010 год. (91)
| birth_place = [[Њу Јорк Сити|Њу Јорк]],<br />[[САД]]
| death_date = 27 јануари, 2010 год. (91)
| death_place = [[Корниш]], [[Њу Хемпшајр]],<br />[[САД]]
| occupation = [[Писател]]
| religion = [[Јудаизам]]
| children = Маргарет и Мет Селинџер
| movement =
| period = 1940–1965
| notableworks = ''[[Игра во 'ржта]]'' (1951)<br />''[[Девет приказни (Селинџер)|Девет приказни]]'' (1953)<br />''[[Френи и Зои]]'' (1961)
| influences = [[Шервуд Андерсон]], [[Антон Чехов]], [[Фресис Скот Фицџералд]], [[Гистав Флобер]], [[Ернест Хемингвеј]], [[Франц Кафка]], [[Ринг Ларднер]], [[Лав Толстој]]
| influenced = [[Стивен Шобоски]], [[Џонатан Сафран Фоер]], [[Харуки Мураками]], [[Том Робинс]], [[Филип Рут]], [[Луис Сашар]], [[Џон Апдајк]], [[Ричард Јејтс]], [[Игор Штикс]], [[Џон Грин]]
| signature = J. D. Salinger Signature.svg
| website =
| footnotes =
}}
'''Џером Дејвид Селинџер''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Jerome David Salinger'') (роден на {{роден на|1|јануари|1919}} - {{починал на|27|јануари|2010}}) беше [[САД|американски]] автор, најпознат по романот „[[Игра во 'ржта]]“, класична [[книга]], којашто ужива огромна популарност од нејзиното печатење во [[1951]], па сè до денес.