Студиски албум: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.282 бајти ,  пред 10 години
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Студиски албум''' е колекција на [[песна|песни]] снимени во [[студио]]. Студискиот албум содржи новосоздадени [[песна|песни]], или пак ремикс на некои претходно необјавени. Обично студиските сесии за изработка на ваков [[албум]] се однапред планирани, а [[време]]то што е потребно за негово изготвување може да биде од неколку [[ден]]а до една [[година]]. На студискиот албум може да се случи да се најде преработка на [[песна]] од друг [[музичар|изведувач]], што била честа пракса порано. Денес е доста зачестен обичајот да се повикува друг [[музичар]] како гостин на албумот, што не било случај на почетоците на сниманата [[музика]]. Студискиот албум не мора да биде објавен веднаш по неговото завршување, туку извавањето може да биде во некоја друга [[година]], или пак постхумно.
'''Студиски албум''' е колекција на песни сминени во студио.
 
 
{{Музички албум-никулец}}