Разлика помеѓу преработките на „Тел Авив“

Додадени 292 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава new:तेल अभिव)
}}
[[File:Geddes Plan for Tel Aviv 1925.jpg|thumb|180px|left|Мастер-план на Тел Авив во 1925 година]]
[[File:PikiWiki Israel 2779 Great Britain בריטניה הגדולה.JPG|thumb|180px|left|меѓународен саем - [[Оrient саем]], 1934 - Британскиот павилјон]]
[[File:Bauhaus Tel-Aviv museum.jpg|thumb|180px|left|Тел Авив Баухаус музеј]]
 
'''Тел Авив''' ([[хебрејски јазик|хебрејски]]: תֶּל אָבִיב-יָפוֹ, [[Арапски јазик|арапски]]: تَلْ اَبِيبْ-يَافَا Tal Abīb-Yāfā) е најголемиот град во [[Израел]]. Тој е млад град - постои околу 100 години, и се одликува со карактер на јужноевропската [[архитектура]]. Градот е објавен во текот на [[2003]] година од страна на [[УНЕСКО]] за светско културно наследство. Тел Авив ги вклучува и [[Јафо]], еден од најстарите градови во Блискиот исток. Градот е столб на израелската филмхармонија, на много музеи и располага со универзитет.
245

уредувања