Разлика помеѓу преработките на „Херакле“

Одземени 59 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава war:Hercules)
с
[[Податотека:Hercules_Musei_Capitolini_MC1265_n2.jpg|thumb|Херкулес, позлатена бронза од 2 век п.н.е. ([[КапитолинскиКапитолски музеи]])]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Hercules_Musei_Capitolini_MC1265_n2.jpg|thumb|Херкулес, позлатена бронза од 2 век п.н.е. ([[Капитолински музеи]])]]
 
'''Херкул''' или '''Херкулес''' е [[Антички Рим|римското]] име за [[Античка Грција|грчкиот]] полубог [[Херакле]], син на [[Зевс]] (римски: [[Јупитер (бог)|Јупитер]]) и на смртната [[Алкамена]]. Најстарите римски извори укажуваат дека увезениот грчки јунак се надоврзува на митскиот италијански овчар ''Рекаранус'' или ''Гаранус'', познат по својата физичка сила. Покрај наследените митски и иконографски особини од грчкиот јунак, римскиот Херкул се одликувал и со низа особини кои биле типично римски. Херкулес е латинско име кое не директно позајмено од од грчкот Херакле,туку модификација на етрурското име Херкелер.просто извикано(изкажано)на грчки,Херакле се преведува " Во слава на Хера "