Разлика помеѓу преработките на „Нема земја за старци“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Нема земја за старци''' ([[англиски јазик|англиски]]: '''No Country for Old Men''') е [[драма]] – [[филм]] од [[2007]] год. Филмот е режиран од легендарните браќа [[Џоел Коен]] и [[Итан Коен]], во кој улоги имаат [[Томи Ли Џонс]], [[Џош Бролин]] и [[Хавиер Бардем]], и е сниман по истоимениот [[роман]]. Во филмот се зборува за пропадната работазделка со [[дрога]] после што следи игра на мачка и глушец помеѓу тројца мажи кои меѓусобно се пресретнуваат во пустината во западен [[Тексас]] во [[1980|80]]те години.
 
Филмот има посебно позитивно критики. [[Роџер Еберт]] од Chicago Sun- Times го нарече “најдобриот филм кој браќата Коен... го снимиле”. Заслужно филмот освои многу награди на светско ниво, како и најголемата, за најдобар филм на годината на 80то доделување на [[Оскар (награди, 2008)|Оскар]].
65

уредувања