Николај Хајтов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 105 бајти ,  пред 9 години
изменета категоризација
[проверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(изменета категоризација)
}}
 
'''Николај Хајтов''' е познат бугарски писател, автор на повеќе книги раскази, патописи, есеи, репортажи, театарски дела за возрасни и за деца, на монографии за села и градови, сценарија за филм, радио и телевизија.
 
Роден е во 1919 година во село Јаворово, Пловдивска околија. По професија е шумарски инженер. Главни мотиви му е планината, шумата и животот на родопските села и помаците (потурчените Бугари), како и проблемите на семејството, и во градовите и во селото, традицијата, општествените текови... Посебен белег на неговата проза се ноншалантниот тон на кажување, проткаен со динамика, со духовитост и релјефност на ликовите.
 
{{DEFAULTSORT:Хайтов, Николай}}
[[Категорија:Бугарски писатели]]
[[Категорија:Членови на БАН]]
 
[[bg:Николай Хайтов]]
1.170

уредувања