Разлика помеѓу преработките на „Стефан Стамболов“

нема опис на уредувањето
(изменета категоризација)
{{Infobox person
[[Податотека:Statue_of_Stefan_Stambolov_in_Veliko_Tarnovo.jpg|thumb|right|Статуа на Стефан Стамболов]]
| name = Стефан Стамболов
 
| image = Stefan Stambolov.jpg
| image_size = 150px
| caption =
| birth_date = 12 февруари 1854
| birth_place = {{роден во|Велико Трново}}, денес [[Бугарија]]
| death_date={{death date and age |1895|7|18|1854|1|31|df=y}}
| death_place ={{починал во|Софија}}, [[Бугарија]]
| occupation = државник, поет
| spouse =
}}
'''Стефан Стамболов''' ({{роден на|12|февруари|1854}} - {{починал на|18|јули|1895}}) бил бугарски [[револуционер]], [[новинар]], [[поет]], [[политичар]] и [[државник]], кој во [[1880]] год. станал народен пратеник и потпретседател на [[Народно собрание|Народното собрание]], а во [[1884]] и негов претседател.