Разлика помеѓу преработките на „Стар Свет“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава bn:প্রাচীন বিশ্ব)
с
[[Податотека:Ptolemy World Map.jpg|мини|десно|250п|Карта на „стариот свет“ ([[Птоломеј]], копија од XV век)]]
 
'''Стариот свет''' е поим што се однесува на [[свет]]от како што бил познат во [[антика]]та и [[Среденсреден век|Средниотсредниот век]]. Се користи во контекст на и наспроти „[[Нов свет|Новиот свет]]“ (т.е. [[Америка]]).
 
Во стариот свет спаѓаат [[Африка]], [[Азија]] и [[Европа]] (збирно наречени [[Афроевроазија]]) и околните острови (или барем оние краишта за кои се знаело пред XV век).
 
Поимувањето за светот како целина од три континенти датира од антиката. [[Птоломеј]] и другите антички географи ги исцртувале границите на светот долж реките [[Нил]] и [[Дон (река)|Дон]]. Ова гледиште предоминирало и во текот на Средниот век и раниот [[Новнов век|Новнов век]].
 
==Поврзано==