Хавана: Разлика помеѓу преработките

Одземени 54 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.3rc2) (Робот: Ја менувам ar:هافانا (مدينة) во ar:هافانا)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Havana, Cuba Location.png|right|250px|Местоположбата на {{PAGENAME}} во [[Куба]]]]
[[Податотека:Capitolio_havana.jpg|210px|десно|Главната зграда во Хавана]]
[[Конквистадор]]от [[Диего Велазкез де Куељар]] ја основал Хавана во [[1515]] година, на јужниот брег на островот, блиску до денешниот град [[Сиргидеро де Батабано]]. Градот Хавана бил преселен на сегашната локација (тогаш позната како Карењас) во [[1519]] година.
 
Хавана била првобитно трговско [[пристаниште]], а постанала главен град на [[Шпанија|шпанската]] колонија Куба во [[1607]] година, како и главно пристаниште на шпанските колонии во [[Нов Светсвет|Новиот Светсвет]].
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.travel-impressions.de/cuba/cuba_mix/waves.htm Слики на луѓе и места во Хавана]
* [http://www.moxon.net/cuba/havana.html Марк Моксон, патописец] - Страница за посетата на писателот на Хавана во 2005 година (со фотографии)
 
 
{{Куба-никулец}}