Разлика помеѓу преработките на „Маратон“

Додаден 2.741 бајт ,  пред 8 години
Одбиени последните 2 промени во текстот (од 217.16.91.177) и вратена ревизијата 2763899 на MastiBot
(Целосно избришана страница)
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 217.16.91.177) и вратена ревизијата 2763899 на MastiBot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Маратон''' е трка на патека долга 42,195 километри воведена на [[Летни олимписки игри - 1896|Летните олимписки игри - 1896]] во Атина, за спомен на војникот што трчал од Маратонско поле до Атина за да извести за победата на Грците над Персијците [[490 п.н.е.]]. По пристигањето во [[Атина]], гласникот умрел. Должината на патот што го поминал тој е земена за должина на маратонот што е ставен во програмата на сите поголеми меѓународни атлетски натпревари.
 
Светскиот рекордер во маратон е [[Патрик Макау]] од [[Кенија]] со време од 2:03:38 што изнесува просечна брзина од 20,48 км/ч.
{{никулец}}
 
[[Категорија:Атлетика]]
 
[[af:Maraton]]
[[ar:ماراثون]]
[[an:Maratón (atletismo)]]
[[az:Marafon]]
[[bn:ম্যারাথন]]
[[bg:Маратон]]
[[bo:མ་ལ་སུང་རྒྱུགས་འགྲན།]]
[[bs:Maraton]]
[[br:Maraton (sport)]]
[[ca:Marató]]
[[cs:Maratonský běh]]
[[cy:Marathon (ras)]]
[[da:Maratonløb]]
[[de:Marathonlauf]]
[[et:Maraton]]
[[el:Μαραθώνιος]]
[[en:Marathon]]
[[es:Maratón]]
[[eo:Maratono]]
[[eu:Maratoi]]
[[fa:ماراتون]]
[[fr:Marathon (sport)]]
[[fy:Maraton]]
[[ga:Maratón]]
[[gl:Maratón (atletismo)]]
[[gu:મેરેથોન]]
[[ko:마라톤]]
[[hi:मैराथन]]
[[hr:Maraton]]
[[io:Maratono]]
[[id:Maraton]]
[[is:Maraþonhlaup]]
[[it:Maratona (atletica leggera)]]
[[he:ריצת מרתון]]
[[jv:Maraton]]
[[kn:ಮ್ಯಾರಥಾನ್]]
[[ka:მარათონი]]
[[ht:Maraton]]
[[lv:Maratons]]
[[lt:Maratonas]]
[[hu:Maraton]]
[[ml:മാരത്തണ്‍]]
[[ms:Maraton]]
[[my:မာရသွန်ပြေးပွဲ]]
[[nl:Marathon (sport)]]
[[ja:マラソン]]
[[no:Maraton]]
[[nn:Maraton]]
[[pl:Bieg maratoński]]
[[pt:Maratona]]
[[ro:Maraton]]
[[rm:Maraton]]
[[ru:Марафон]]
[[scn:Maratona]]
[[si:මැරතන්]]
[[simple:Marathon]]
[[sk:Maratón (beh)]]
[[sl:Maraton]]
[[szl:Bjyg maratůński]]
[[sr:Маратон]]
[[sh:Maraton (sport)]]
[[fi:Maraton]]
[[sv:Maraton]]
[[ta:மாரத்தான்]]
[[te:మారథాన్]]
[[th:มาราธอน]]
[[tr:Maraton]]
[[uk:Марафонський біг]]
[[ur:میراتھن]]
[[vi:Marathon]]
[[yi:מאראטאן]]
[[zh-yue:馬拉松]]
[[zh:马拉松]]