Разлика помеѓу преработките на „Турција“

Одземени 28 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам os:Турк во os:Турчы Республикæ; козметички промени)
|area_magnitude = 1 E11
|percent_water = 1.3
|population_census = 7374,722724,988269
<!--http://news.xinhuanet.com/english/2008-01/21/content_7465999.htm-->
|population_census_year = 20072012
|population_census_rank = 17- та
|population_density_km2 = 9397 <!--http://esa.un.org/unpp/ Figures for 2005-->
|population_density_sq_mi = 240239.8 <!--Do not remove per [[WP:MOSNUM]]-->
|population_density_rank = 102- ра
|GDP_PPP_year = 20082011
|GDP_PPP = $7911.288 милијардитрилиони
|GDP_PPP_rank =
|GDP_PPP_per_capita = $10,380362
|GDP_PPP_per_capita_rank =
|GDP_nominal = $658.7 милијарди
|GDP_nominal_rank = 17та18та
|GDP_nominal_year = 20072011
|GDP_nominal_per_capita = $9,333
|GDP_nominal_per_capita_rank =
|HDI_year = 20082011
|HDI = {{increase}} 0.798699
|HDI_rank = 76th92th
|HDI_category = <font color="#ffcc00#090">mediumвисок</font>
|Gini = 3839
|Gini_year = 20052008
|Gini_category = <font color="#ffcc00090">mediumвисок</font>
|currency = [[Турска лира]]
|currency_code = TRY
 
Територијата на Турција, покрај тоа што е поделена на покраини, е поделена и на вкупно седум [[региони во Турција|региони]] како што е прикажано на картата. Така во Турција има:
[[Податотека:Skyline of Maslak in Istanbul onbogazSultanAhmet June 23 2005213.jpg|thumb|right|400px|Истанбул]]
# [[Мраморен регион]]
# [[Средна Анадолија]]
5

уредувања