Мурманск: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава en:Murmansk
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Мурманск''' е пристаниште, град и административен центар на Мурманска обла...)
 
с (r2.7.3) (Робот: Додава en:Murmansk)
'''Мурманск''' е [[пристаниште]], [[град]] и [[административен центар]] на [[Мурманска област|Мурманската област]] во [[северозапад]]ниот дел на [[Русија]] и лежи на [[брег]]от на [[залив]]от [[Кола (залив)|Кола]]. Лоциран е на 12 километри од [[Баренцово Море|Баренцовото Море]], на северниот дел на [[полуостров]]от [[Кола (полуостров)|Кола]], недалеку од границата на Русија со [[Норвешка]] и [[Финска]]. Има население од околу 310.000. И покрај стагнацијата и намалувањето на населението во [[град]]от, Мурманск останува најголем град [[север]]но од [[Северен поларен круг|Северниот поларен круг]].
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[[af:Moermansk]]
[[et:Murmansk]]
[[el:Μούρμανσκ]]
[[en:Murmansk]]
[[myv:Мурманск ош]]
[[es:Múrmansk]]
[[kl:Murmansk]]
[[ka:მურმანსკი]]
[[lez:Мурманск]]
[[lv:Murmanska]]
[[lt:Murmanskas]]
[[lez:Мурманск]]
[[hu:Murmanszk]]
[[nl:Moermansk]]