Разлика помеѓу преработките на „Џуно“

Додаден 1 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Џуно''' ({{lang-en|City and Borough of Juneau}}; скратено ''Juneau'') е [[главен град]] на [[САД|американската]] сојузна држава [[Алјаска]]. Претставува единствена административна единица сместена на Алјаска. Во 1906 е избран за престолнина на Алјаска, кога седиштето на владата било преместено од [[СиткСиткa]]. Со актот од 1970 година, [[град]]от се споjува со соседниот [[Даглас (Алјаска)|Даглас]] и околните населби кои заедно ја сочинуваат територијата на денешен Џуно.
 
Површината на градот изнесува 8.430,40 km² што е повеќе од [[Род Ајленд]] и [[Делавер]] заедно. Центарот на Џуно се наоѓа во подножјето на истоимената [[планина]] и се простира преку [[канал]]от од [[остров]]от [[Даглас (остров)|Даглас]]. Според пописот направен во [[2000]] година, во градот живееле 30,711 жители, додека пак според пописот од [[2007]] покажало дека во градот живееле 30,690 луѓе.