Разлика помеѓу преработките на „Џуно“

Додадени 40 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава lij:Juneau (Alaska))
}}
 
'''Џуно''' ({{lang-en|City and Borough of Juneau}}; скратено ''Juneau'') е [[главен град]] на [[САД|американската]] сојузна држава [[Алјаска]]. Претставува единствена административна единица сместена на Алјаска. Во 1906 е избран за престолнина на Алјаска, кога седиштето на владата било преместено од [[Ситк]]. Со акототактот од 1970 година, градот[[град]]от се спочуваспоjува со соседниот [[Даглас (Алјаска)|Даглас]] и околните населби кои заедно ја сочинуваат територијата на денешен Џуно.
 
Површината на градот изнесува 8.430,40 km² што е повеќе од [[Род Ајленд]] и [[Делавер]] заедно. Центарот на Џуно се наоѓа во подножјето на истоимената [[планина]] и се простира преку каналот[[канал]]от од островот[[остров]]от [[Даглас (остров)|Даглас]]. Според пописот направен во [[2000]] година, во градот живееле 30,711 жители, додека пак според пописот од [[2007]] покажало дека во градот живееле 30,690 луѓе.
 
Градот го добил своето име според [[Џо Џуно]], рудар и трагач по [[злато]]. Џуно бил основан од Џо и [[Ричард Хенри]] после пронаоѓањето злато со помош на племето [[Тлингит]].
 
[[Категорија:Главни градови на американските сојузни држави]]