Николај Хајтов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 142 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox writer <!-- for more information see [[:Template:Infobox writer/doc]] -->
| name = Николај Хајтов
| image = Nikolai Haitov.jpg
 
Роден е во 1919 година во село Јаворово, Пловдивска околија. По професија е шумарски инженер. Главни мотиви му е планината, шумата и животот на родопските села и помаците (потурчените Бугари), како и проблемите на семејството, и во градовите и во селото,традицијата, општествените текови... Посебен белег на неговата проза се ноншалантниот тон на кажување, проткаен со динамика, со духовитост и релјефност на ликовите.
 
[[bg:Николай Хайтов]]
[[en:Nikolay Haytov]]