Николај Хајтов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 383 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| name = Николај Хајтов
| image = Nikolai Haitov.jpg
| imagesize = 150px
| caption =
| pseudonym =
| birth_date = {{Birth date|1919|9|15|mf=y}}
| birth_place = Јаворово
| death_date = {{death date and age|2002|6|30|1919|9|15}}
| death_place = [[Софија]]
| occupation = [[писател]]
| nationality = Бугарин
| influences =
| influenced =
}}
 
Николај Хајтов е познат бугарски писател, автор на повеќе книги раскази, патописи,есеи, репортажи, театарски дела за возрасни и за деца, на монографии за села и градови, сценарија за филм, радио и телевизија.