Разлика помеѓу преработките на „Лукас Подолски“

Додадени 368 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
| clubnumber = 9
| youthyears1 = 1991–1995 |youthclubs1 = FC 07 Bergheim
| youthyears2 = 1995–2002 |youthclubs2 = [[1.ФК FCКелн Köln]]
| years1 = 2002–2004 |clubs1 = [[1.ФК FC KölnКелн|1. FCФК KölnКелн II]] |caps1 = 2 |goals1 = 0
| years2 = 2003–2006 |clubs2 = [[1.ФК FCКелн Köln]] |caps2 = 81 |goals2 = 46
| years3 = 2006–2009 |clubs3 = [[FCФК BayernБаерн Munich|Bayern MunichМинхен]] |caps3 = 71 |goals3 = 15
| years4 = 2007–2008 |clubs4 = [[FCФК BayernБаерн Munich IIМинхен|BayernФК Баерн MunichМинхен II]] |caps4 = 2 |goals4 = 0
| years5 = 2009–2012 |clubs5 = [[1.ФК FCКелн Köln]] |caps5 = 88 |goals5 = 33
| years6 = 2012– |clubs6 = [[ArsenalФК F.C.|ArsenalАрсенал]] |caps6 = 14 |goals6 = 4
| nationalyears1 = 2001–2002 |nationalteam1 = [[GermanyГерманска nationalфудбалска under-17репрезентација footballдо 17 teamгодини|GermanyГерманија U17]] |nationalcaps1 = 6 |nationalgoals1 = 2
| nationalyears2 = 2002–2003 |nationalteam2 = [[GermanyГерманска nationalфудбалска under-18репрезентација footballдо 18 teamгодини|GermanyГерманија U18]] |nationalcaps2 = 7 |nationalgoals2 = 4
| nationalyears3 = 2003 |nationalteam3 = [[GermanyГерманска nationalфудбалска under-19репрезентација footballдо 19 teamгодини|GermanyГерманија U19]] |nationalcaps3 = 3 |nationalgoals3 = 6
| nationalyears4 = 2004 |nationalteam4 = [[GermanyГерманска nationalфудбалска under-21репрезентација footballдо 21 teamгодини|GermanyГерманија U21]] |nationalcaps4 = 5 |nationalgoals4 = 0
| nationalyears5 = 2004– |nationalteam5 = [[GermanyГерманска nationalфудбалска football teamрепрезентација|GermanyГерманија]] |nationalcaps5 = 106 |nationalgoals5 = 44 <!-- When you update this parameter, please update the ntupdate parameter! -->
| pcupdate = 16:42, 1 Decemberдекември 2012 (UTC)
| ntupdate = 15:44, 16 Novemberноември 2012 (UTC)
}}
'''Лукас Подолски''' e германски фудбалер кој настапува за aнглискиот клуб [[ФК Арсенал]]. Неговиот бивш клуб е [[FC Köln]] каде што минатата сезона постигна 18 голови. Тој настапува за репрезентацијата на Германија но е роден во Полска. Тој во Арсенал го носи дресот со број 9 и игра на позицијата напаѓач. Тој е роден на [[4 јуни]] [[1987]] година (27 години)
 
== Наводи ==
{{наводи}}