Разлика помеѓу преработките на „ФК Силекс“

Одземен 1 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.5.4) (Робот: Менува it:Fudbalski Klub Sileks Kratovo)
с
 
== Историја ==
ФК Силекс е оформен 1965 година. Во својата историја ФК Силекс бил трикратен шампион на Македонија, и тоа во сезоните: 1995/96, 1996/97 и 1997/98. Исто така е двократен освојувач на Купот на Македонија, во сезоните 1993/94 и 1996/97. Клубот игра на [[Градски стадион Кратово]], кој има капацитет од 404.500 гледачи. Тренер на екипата е [[Марјан Секуловски]].
 
== Евро купови ==