Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Одземени 55 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Amerigo vespucci 1976 nyc aufgetakelt.jpg|thumb|333px|[[Италија|Италијанскиот]] брод ''Америго Веспучи'' во пристаништето [[Њујорк]], 1976]]
'''Бродовите''', без разлика дали танкери или едноставни вдлабнати кануа, одсекогаш имале голема улога во превозот на луѓе и стока. Повеќе од илјада години трговијата се одвива со помош на бродовите.
<br />- Носач на авиони
<br />- Крстарица
<br />- РазарачРазурнувач
<br />- ФригатаФрегата
<br />- Ловец на миниМиноловец
 
<br /> '''Специјални'''