Разлика помеѓу преработките на „Железница“

Одземени 123 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 181.80.167.24 (разговор), вратено на последната верзија на Makecat-bot
с (Отстрането уредувањето на 181.80.167.24 (разговор), вратено на последната верзија на Makecat-bot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:TrenOostzijde aAmsterdam las nubes cruzando Viaducto la PolvorillaCS.jpgJPG|thumb|десно|250px300px|Железничка станица во [[Амстердам]].]]
[[Податотека:Oostzijde Amsterdam CS.JPG|thumb|десно|250px|Железничка станица во [[Амстердам]].]]
 
'''Железницата''' или '''железничкиот превоз''' е [[транспорт]] на [[патник|патници]] и [[стока|стоки]] по [[пруга]].
 
== Развој на железницата ==
[[Податотека: Stephenson_lokomotiva_180px.jpg|рамка|250px180px|right|Првата [[локомотива]] на Стивенсон 1814]]
Први железни [[вагон|вагони]] на [[шини]] се употребувале уште во [[16 век]] во [[Германија]] и [[Англија]] за превоз на ископана руда, влечени од коњи. Англискиот инженер [[Џорџ Стивенсон]] (1781-1848) (George Stephenson) ја измислил првата [[парна локомотива]] во 1814 година. Можела со брзина на пешак да влече неколку рударски вагони.
 
== Историја на македонската железница ==
{{Главна|Македонски железници}}
[[Податотека: Zeleznicka_Sk_1_180px.jpg|рамка|250px180px|десно|Првата железничка станица во Скопје]]
Првата јавна железница во [[Македонија]] воспоставена е на [[9 август]] [[1873]] помеѓу [[Скопје]] и [[Солун]].
 
[[1948]] [[Пионерско вовче|Пионерското вовче]] кое за само два месеци е трасирано почнува со возење низ [[Градски парк (Скопје)|градскиот парк]] од станицата "[[Стив Наумов]]", крај езерцето (денешната кафеана "Езерце") по течението на [[Вардар]] и неговите плажи па преку [[Ѓорче Петров (населба)|Ѓорче Петров]] до излетничкото место [[Сарај]] и крајната станица "[[Борка Талевски]]" во село [[Глумово]] покрај излетничкото место [[Матка]].
 
[[Податотека: Pampur_mz_depo1_180px.jpg|рамка|250px180px|десно|[[Локомотива Dn2t|Пампур]] - малата локомотива]]
[[Теснолинејка|Теснолинејката]] [[Ѓорче Петров (населба)|Ѓорче Петров]] – [[Кичево]] почнува да се демонтира [[1948]] и е заменета со нормален колосек но во две фази првата фаза до [[Гостивар]] е завршен на [[25 мај]] [[1952]] година а вториот дел до [[Кичево]] во [[1969]] година а делот до [[Охрид]] останува само како проект.