Разлика помеѓу преработките на „Ботниски Залив“

нема опис на уредувањето
с
'''Ботнискиот Залив''' или '''Ботнички Залив''' ([[фин.]] ''Pohjanlahti'', [[швед.]] ''Bottniska viken'') се наоѓа во северниот дел на [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Се наоѓа помеѓу [[Финска]] на исток, [[Шведска]] на запад и [[Оланд|Оландските Острови]] на југ.
 
Заливот е долг 725 км, а широк 80 км и зафаќа површина од 117.000 км². Најголемата забележана длабочина во овој залив изнесува 295 м, а просечната длабочина изнесува 60 м. Најголеми реки кои што се влеваат во БотинискиотБотнискиот Залив се:
* [[Уме]]
* [[Луле (река)|Луле]]