Кралство Србија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 105 бајти ,  пред 9 години
Одбиени последните 2 промени во текстот и вратена ревизијата 2577355 на ZéroBot
Нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени во текстот и вратена ревизијата 2577355 на ZéroBot)
'''Кралството Србија''' била држава која егзистирала на [[Балкан]]от од [[1882]] од [[1918]] година. Била признаена како Принципал Србија според [[Берлински договор, 1878|Берлинскиот конгрес]] од 1878 година.
 
<gallery>
File:Serbia1878.png
File:Serbia montenegro albania1913 01.png
File:Serbia1918 1.png
</gallery>
 
{{Yug-timeline}}