Разлика помеѓу преработките на „Кулон“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава pms:Coulomb)
с
| quantity = [[електричен набој]]
| symbol = C
| namedafter = [[Шарл- Огистен де Кулон]]
| units1 = [[основни SI единици]]
| inunits1 = 1 [[ампер|A]] [[секунда|s]]
| inunits3 = {{вред|6.24150965|(16)|e=18}} [[елементарен полнеж|e]]<ref name=CODATA />
}}
'''Кулон''' (симб '''C''', '''Кл''') е [[изведена SI единица]] за [[електричен набој]], наречена по францускиот физичар [[Шарл- Огистен де Кулон]] (1736 -1806). Се дефинира како полнежот што минува низ постојана струја од еден [[ампер]] за време од една [[секунда]]:
:<math>1 \mathrm{C} = 1 \mathrm{A} \times 1 \mathrm{s}</math>