Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
===Фиорентина===
Во летото 1999 Ди Ливио се пресели во редовите на [[ФК Фиорентина|Фиорентина]] на 33 годишна возраст. Тој успеа да триумфира во [[Coppa Italia]] со ''виола'' во сезоната 2000-01, по што следеа тешки дeнови за тимот од [[Фиренца]]. Веќе следната сезона тимот испаѓа од [[Серија А]], а набргу потоа и објавува банкрот по што започнува одпочеток да се натпреварува, и тоа во [[Серија Ц2]] под името Флорентиа Виола. Ди Ливио беше еден од малкуте играчи од тогашниот состав кој останаа да настапуваат за клубот во Ц2. По промоцијата во [[Серија Б]] (веќе следната сезона), тимот го враќа своето старо име Фиорентина. И покрај тоа што веќе беше во поодминати фудбалски години, Ди Ливио реши да продолжи да игра за клубот со цел да му помогне да се врати во [[Серија А]], на тој начин оддолжувајќи го пензионирањето. Тој успева во својата цел изборувајчи промоција во Серија А и Објави дека ќе остане уште за една сезона поради неговата желба одново да заигра на највисокото ниво. Тој одигра 12 натпревари во сезоната 2004-05 во Серија А по што се повлече од фудбалот. Последниот официјален натпревар го одигра на 29 мај 2005 во победата на [[ФК Фиорентина | Фиорентина]] над [[Бреша Калчо|Бреша]] со 3-0.
 
==Надворешни врски==
*{{en}} [http://www.rsssf.com/miscellaneous/dilivio-intl.html Статистика на RSSSF.com]
*[http://www.transfermarkt.co.uk/en/angelo-di-livio/profil/spieler_21148.html Профил на трансфермаркт]
 
==Титули==
*[[Coppa Italia]]: 2000-01
*[[Серија Ц2]]: 2002-03
 
==Надворешни врски==
*{{en}} [http://www.rsssf.com/miscellaneous/dilivio-intl.html Статистика на RSSSF.com]
*[http://www.transfermarkt.co.uk/en/angelo-di-livio/profil/spieler_21148.html Профил на трансфермаркт]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ди Ливио}}