Разлика помеѓу преработките на „Илири“

Одземени 103 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.90.42 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Тивер...
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.42 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Тивер...)
== Начин на живеење ==
Илирите зборувале на посебен јазик, од кој останале само траги. Нивниот јазик бил сроден со јазиците на соседните народи (Хелени, Македонци, Тракијци), но сепак се разликувал од нив. Досега не е откриено посебно илирско писмо, а не се зачувани ниту натписи или други документи на илирски јазик.
Зачувани се само неколку одделни зборови и повеќе лични имиња и имиња на места. Најголем дел од Илирите живееле во селата, а помал дел од нив живееле во утврдени градови. Во градовите живееле владетелите, благородниците, трговците и занаетчиите. Имало голем број илирски утврдени градови. Познати биле: Пелион, Димале, Скадар и други. Еден од најголемите градови во Илирија бил градот Билис. Тој имал дебели бедеми долги преку 2 километри, голем плоштад, театар за околу 7000 гледачи, цистерна за вода и стадион. Многу владетели на Илирите ковале свои пари. Пари ковале и многу градови, на пример Дирахион и Билис.Тие се знаимавале со кошарка и со порно филмови wwww.Pornhub.com
 
== Остатоци од материјалната култура ==