Разлика помеѓу преработките на „Бахами“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
с
Ова е симболиката на знамето: Црната, јака боја, ја претставува енергијата и силата на обединтетите луѓе, триаголникот што покажува кон телото на знамето ја претставува решителноста на Бахамците да ги развијат и поседуваат богатите ресурси од сонце и море симболизирани со златно и бојата на аквамаринот (сино-зелена) соодветно. Што се однесува на претставувањето на луѓето со црна боја на кожата, некои бели Бахамци се шегувале дека тие се претставени со конецот што „ги држи сите заедно“.<ref>http://www.bahamasschools.com/Symbol%20-%20Flag.htm</ref>
 
[[Податотека:Coat of arms of Bahamas.pngsvg|thumb|left|150px|Грбот на Бахамите]]
 
=== Грбот на Бахамите ===
110

уредувања