Разлика помеѓу преработките на „Зеланд (остров)“

Додадени 26 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
[[Податотека:Gefion.jpg|мини|десно|240п|[[Гефјон]] како го откорнува Зеланд од Шведска.]]
'''Зеланд''' или '''Шеланд''' ([[дан.]] ''Sjælland'') е најголемиот [[остров]] на [[Данска]]. Поврзан е со [[Фунен]] во Данска со Мостот преку Големиот Појас и со [[Шведска]] преку [[Амагер]] и со [[Ересундски мост|Ересундскиот мост]].
 
Главниот град на Данска, [[Копенхаген]], е делумно расположен на источниот брег на Зеланд, а делумно на Амагер. Други градови на островот се [[Роскилде]] и [[Хелсингер]].