Разлика помеѓу преработките на „Зеланд (остров)“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Главниот град на Данска, [[Копенхаген]], е делумно расположен на источниот брег на Зеланд, а делумно на Амагер. Други градови на островот се [[Роскилде]] и [[Хелсингер]].
 
==Митолошко потекло===
Според [[нордиска митологија|нордиската митологија]], островот го создала божицата [[Гефјон]] откако го измамила кралот на Шведска, [[Гилфи]], согласно преданието „Измамата на Гилфи“ (''Gylfaginning''). Таа откорнала парче земја и го одвела во Данска, каде било наречено Зеланд. Дупката се наполнила со вода, и така настанало езерото [[Меларен]].<ref>''Gefion'', Den Store Danske Encyklopædi</ref> На современите карти се забележува сличноста помеѓу островот и езерото [[Венерн]], па затоа некои сметаат дека приказната се однесува на ова место.
 
 
{| class="wikitable"
! Бр. !! Место !! Општина !! Population
|-
| 1 || '''[[Копенхаген]]''' || повеќе || 1.213.822