Разлика помеѓу преработките на „Зеланд (остров)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| additional info =
}}
[[Податотека:Gefion.jpg|мини|леводесно|240п|[[Гефјон]] како го откорнува Зеланд од Шведска.]]
'''Зеланд''' ([[дан.]] ''Sjælland'') е најголемиот [[остров]] на [[Данска]]. Поврзан е со [[Фунен]] во Данска со Мостот преку Големиот Појас и со [[Шведска]] преку [[Амагер]] и со [[Ересундски мост|Ересундскиот мост]].
 
Главниот град на Данска, [[Копенхаген]], е делумно расположен на источниот брег на Зеланд, а делумно на Амагер. Други градови на островот се [[Роскилде]] и [[Хелсингер]].
 
==Митолошко потекло===
[[Податотека:Gefion.jpg|мини|лево|240п|[[Гефјон]] како го откорнува Зеланд од Шведска.]]
Според [[нордиска митологија|нордиската митологија]], островот го создала божицата [[Гефјон]] откако го измамила кралот на Шведска, [[Гилфи]], согласно преданието „Измамата на Гилфи“ (''Gylfaginning''). Таа откорнала парче земја и го одвела во Данска, каде било наречено Зеланд. Дупката се наполнила со вода, и така настанало езерото [[Меларен]].<ref>''Gefion'', Den Store Danske Encyklopædi</ref> На современите карти се забележува сличноста помеѓу островот и езерото [[Венерн]], па затоа некои сметаат дека приказната се однесува на ова место.