Разлика помеѓу преработките на „Зеланд (остров)“

Додадени 96 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{другизначењ4другизначења4|остров на Данска|други истоимени подрачја|Зеланд (појаснување)}}
{{Инфокутија Остров
| name = Зеланд
| image size =
| locator map = Denmark location sjalland.svg
| native name = ''Sjælland''
| native name link =
| nickname =
| additional info =
}}
'''Зеланд''' ([[дан.]] ''Sjælland'') е најголемиот [[остров]] на [[Данска]]. Поврзан е со [[Фунен]] во Данска со [[GreatМостот Beltпреку Bridge]]Големиот Појас и со [[Шведска]] преку [[Амагер]] и со [[Ересундски мост|Ересундскиот мост]].
 
Главниот град на Данска, [[Копенхаген]], е делумно расположен на источниот брег на Зеланд, а делумно на Амагер. Други градови на островот се [[Роскилде]] и [[Елсиноре]].
 
==Географија==
Зеланд е најнаселениот остров на Данска, со вкупно 2.491.090 жители<ref name="Encyclopædia Britannica">{{цмс|last=[[Енциклопедија Британика]]|title=Зеланд|url=http://www.britannica.com/EBchecked/topic/656125/Zealand|publisher=britannica.com|accessdate=28 февруари 2012}} {{en}}</ref> и, со површина од 7.031&nbsp;км<sup>2</sup>, втор по големина во кралството, по [[Гренланд]]. Островот е поврзан со Фунен со Greatмостот Beltпреку bridge[[Голем Појас|Големиот Појас]] и од покраината [[Сканија]] во Шведска со Ересундскиот мост. Има неправилен облик, и сместен е северно од островите [[Лоланд]], [[Фалстер]] и [[Мен]].
 
==Населени места==