Разлика помеѓу преработките на „Микеланџело Буонароти“

Одбиена последната промена во текстот (од 79.126.218.215) и вратена ревизијата 2786070 на ZéroBot
(Одбиена последната промена во текстот (од 79.126.218.215) и вратена ревизијата 2786070 на ZéroBot)
==== Рим ====
[[File:Michelangelo's Pieta 5450 cropncleaned.jpg|thumb|right|200пкс|<center>[[Пиета]]</center>]]
Микеланџело пристигнал во Рим на 25 јуни 1496 година на 21 годишна возраст. На 4 јули, истата година, бил ангажиран од кардиналот Рафаело Ријарио, да направи огромна статуа на римскиот бог на виното Бахус. Меѓутоа, по завршувањето, кардиналот Ријарио не го прифатил делото и истото подоцна се нашло во дворот на банкарот Џакомо Гали, како дел од неговата колекција.
Микеланџело пристигнал во Рим на 25 јуни 14
валитетиВо ноември 1497 година, францускиот амбасадор на Holy See (Света столица – Sancta Sedes), ја нарачал изработката на едно од неговите најпознати дела, „Оплакување“, но Микеланџело ја прифатил понудата дури во август, следната година. Мислењето на неговите современици за ова дело гласи – „откривање на сите квалитети и сили кои ги поседува вајарството како уметност“, а пак Васари само поткрепил – „навистина е чудо како еден обичен камен може да се претвори во таква перфекција, каква што ни природата не може да создаде“.
 
Во Рим, Микеланџело живеел во близина на црквата Санта Мариа ди Лорето. Според легендата, токму на тоа место се заљубил во Виторија Колоња, маркиза од Пескара и поетеса. Домот на Микеланџело бил демолиран во 1874 година, а оние малкуте остатоците од градбата, зачувани од новите сопственици биле уништени во 1930 година. Според шпекулирањата на скептиците, Микеланџело за време на овјо период ја довршил статуата на „Лакон и неговите синови“, која се наоѓа во Ватикан.
 
=== Статуата на Давид ===