Разлика помеѓу преработките на „Олеинска киселина“

Одбиена последната промена во текстот (од 217.16.90.22) и вратена ревизијата 2632801 на PixelBot
(Одбиена последната промена во текстот (од 217.16.90.22) и вратена ревизијата 2632801 на PixelBot)
}}
 
'''Олеинската киселина''' незаситена масна киселина, која ја има во некои животни и зеленчук. Нејзината формула е CH<sub>3</sub>(CH<sub>2</sub>)<sub>7</sub>CH=CH(CH<sub>2</sub>)<sub>7</sub>COOH. Како незаситена виша масна киселина влегува во состав на маслата: маслиново, ореово, од кикиритки и др.ДА ВИ ГО ЗАКАЧАМ НА СИТЕ.
 
{{никулец за органско соединение}}