Разлика помеѓу преработките на „Полноќно сонце“

Одземени 35 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава lb:Mëtternuechtssonn; козметички промени)
[[Податотека:Midnight sun in Kiruna.jpg|thumb|300px|right|Полноќно сонце во [[Кируна]], [[Шведска]]]]
 
'''Поларниот ден или полноќното сонце''' е природен феномен кој се случува во летните месеци на [[Географска ширина|географски ширини]] северно и јужно близу до [[Арктик]]от, како и јужно и северно близу до [[АнтарктикотАнтарктик]]от каде сонцето останува видливо и на полноќ по локално време. Во зависност од времето сонцето може да се гледа цели 24 часа без прекин, најчесто северно од Арктикот и јужно од Антарктикот. Бројот на потенцијални поларни денови во годината се зголемува како што се приближуваме до половите.
 
Нема постојани живеалишта јужно од Антарктикот, што значи бројот на земји и територии чии населенија имаат можност да го доживеат овој феномен е ограничен на оние низ кои минува [[Арктик]]от, како на пример: [[Канада]] ([[Јукон]], [[Северозападни Територии]], [[Нунавут]]), [[Кралство Данска|Кралството Данска]] ([[Гренланд]]), [[Финска]], областа [[областа Сапми (Лапонија)]], [[Норвешка]], [[Русија]], [[Шведска]], [[С.А.Д.]], [[АљаскаАлјаска]] и краците на [[Исланд]]. Четвртина од територијата на [[Финска]] се наоѓа северно од [[Арктик]]от, а на најсеверната точка сонцето не заоѓа 73 дена во текот на летото. На [[Шпицбершки Острови|Шпицбершките Острови]], [[Норвешка]], најсеверната населена област во Европа, нема зајдисонце приближно од 19-ти април до 23-ти август. Најекстремни места се половите каде сонцето може да биде видливо и до половина година.
 
Спротивниот феномен, поларната ноќ, се случува во зима кога сонцето останува под [[хоризонтот]] во текот на целиот ден.
 
== Временски зони и летно сметање на времето ==
За целите на овој напис поимот „полноќно сонце” се однесува на феноменот на 24-часовна сончева светлина северно од Арктикот или јужно од Антарктикот. Но, има некои други случаи кога се споменува „полноќно сонце”, иако тие всушност се поради промената на временски зони и [[Летно сметање на времето|летното сметање на времето]]. На пример во [[Фербенкс (Fairbanks)]], Аљаска]]Алјаска, кој се наоѓа јужно од Арктикот, сонцето заоѓа во 12:47 за време на [[рамноденица|летната рамноденица]]. Ова е поради тоа што Фербенкс (Fairbanks) е еден час пред неговата вистинска [[временска зона]] (поради промените со цел целата земја да биде во една временска зона) и поради тоа што државата Аљаска користи летно сметање на времето. Ова значи дека до [[соларна кулминација]] доаѓа околу 14:00 часот наместо како што е во повеќето места во 12:00 часот. Обратно, пак, до астрономска полноќ доаѓа во 02:00 часот. Во [[Бетел (Bethel)]], Аљаска]]Алjаска, кој се наоѓа јужно од [[Енкориџ]], сонцето, за време на летната рамноденица, од истите причини, заоѓа во 12:24 часот. Овие примери не се вистински феномени на поларен ден/полноќно сонце затоа што сонцето е под хоризонтот секој ден од годината во времето на локалната астрономска полноќ.
 
== Бели ноќи ==
Според [http://www.visitnorway.com/en/Articles/Theme/What-to-do/Attractions/Nature/The-magical-midnight-sun/ Visit Norway] полноќното сонце е видливо на [[Арктик]]от од 12 јуни до 1 јули. Колку се оди посеверно толку овој период е подолг.
 
Во [[Нордкап (Северен 'рт)]], Норвешка, познат како најсеверна точка во континентална [[Европа]] овој период трае од 14 мај до 29 јули. Северно, на [[Шпицбершки Острови|Шпицбершките Острови]] овој период трае од 20 април од 22 август..<ref>Trygve B. Haugan, ed. ''Det Nordlige Norge Fra Trondheim Til Midnattssolens Land'' (Trondheim: Reisetrafikkforeningen for Trondheim og Trøndelag. 1940)</ref>
 
== Влијание врз луѓето ==
* Во филмот ''Несоница (Insomnia)'' и неговата американска преработка од 2002 г., главниот лик додека истражува убиство северно од Арктикот (Норвешка во оригиналот и Аљаска во преработката) има проблеми со несоница делумно поради полноќното сонце.
* Во епизодата ''Полноќното сонце (The Midnight Sun)'' од серијата ''[[Зона на самракот]] (The Twilight Zone)'' Земјата е на пат да се судри со сонцето предизвикувајќи го ефектот на полноќно сонце.
* Епизодата насловена ''Полноќно сонце'' од серијата ''[[Живот на север]]'' ги истражува последиците од феноменот кај жителите од едно мало село во АљаскаАлјаска.
 
== Наводи ==