Џуно: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава ie:Juneau (Alaska))
сНема опис на уредувањето
| земја = [[САД]]
| поделба-тип1 = Сојузна држава
| поделба-име1 = [[АљаскаАлјаска]]
| поделба-тип2 =
| поделба-име2 =
}}
 
'''Џуни''' ({{lang-en|City and Borough of Juneau}}; скратено ''Juneau'') е главен град на американската сојузна држава [[АљаскаАлјаска]]. Претставува единствена административна единица сместена на АљаскаАлјаска. Џуно одВо 1906 е избран за престолнина на АљаскаАлјаска, кога седиштето на владата било преместено од [[Ситк]]. Со акотот од 1970 година, градот се спочува со соседниот [[Даглас (АљаскаАлјаска)|Даглас]] и околните населби кои заедно ја сочинуваат територијата на денешен Џуно.
 
Површината на градот изнесува 8.430,40 km² што е повеќе од [[Род Ајленд]] и [[Делавер]] заедно. Центарот на Џуно се наоѓа во подножјето на истоимената планина и се простира преку каналот од островот [[Даглас (остров)|Даглас]]. Според пописот направен во 2000 година, во градот живееле 30,711 жители, додека пак според пописот од 2007 покажало дека во градот живееле 30,690 луѓе.
 
[[Категорија:Главни градови на американските сојузни држави]]
[[Категорија:Градови во АљаскаАлјаска]]
 
[[ar:جونو، ألاسكا]]