Разлика помеѓу преработките на „Бахами“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава ay:Bahamas)
с
{{Главна|Историја на Бахамите}}
 
[[Таино]] луѓето се населиле во ненаселениот дел од јужните Бахами од [[ХиспаниолаХиспањола]] и [[Куба]] околу 11 век п.н.е. Овие луѓе подоцна биле познати како [[Лукајани]]. Се проценува дека ги имало нешто повеќе од 30,.000 во времето кога Колумбо пристигнал на островот во 1492. Првото пристигнување на [[Кристофер Колумбо]] било на остров наречен [[Сан Салвадор]] (познат на Лукајаните како Гуанахани), што е општо прифатен и денес како островот Сан Салвадор југоисточно во Бахамите. Една алтернативна теорија смета дека Колумбо пристигнал на југоисток на Островчето Самана според пресметките направени во 1986 од писателот и уредник [[Џозеф Џаџ]] од „Нешнл Џиографик“ (''National Geographic'') основани врз бродскиот дневник на Колумбо. Доказите што ја поддржуваат оваа теорија се неубедителни. При пристигнувањето на островот, Колумбо го остварил првиот контакт со Лукајаните и разменил добра со нив.
 
Шпанците кои го следеле Колумбо го раселиле населението од островот. Најголемиот дел од населението било однесено во ропство. Лукајаните насекаде низ Бахамите биле избришани поради изложеноста на болести за кои тие немале имунитет.<ref>[http://www.millersville.edu/~columbus/data/art/DUMENE01.ART "Looking for Columbus"]. Joanne E. Dumene. Five Hundred Magazine. April 1990, Vol. 2, No. 1, pp. 11–15</ref> Големите сипаници на кои биле изложени Таино Индијанцијте по пристигнувањто на Колумбо избришале половина од населениото од Бахамите.<ref>[http://www.edweek.org/login.html?source=http://www.edweek.org/ew/articles/1991/10/09/06columb.h11.html&destination=http://www.edweek.org/ew/articles/1991/10/09/06columb.h11.html&levelId=2100 Schools Grapple With Columbus's Legacy: Intrepid Explorer or Ruthless Conqueror?]. Education Week. October 9, 1991.</ref>
'''Население:''' 309,156 (Јули 2009)
 
'''Годишна структура:''' 0-14 години:25,9% (машки 40,.085; женски 38,.959) 15-64 години: 67,2% (машки 102,154; женски 105, 482) 65 години и повеќе (машки: 8,772; женски: 12,704)
 
'''Растечка стапка на населението:''' 0.925% (2010)<ref>[https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bf.html CIA World Factbook]</ref>
{{Америка}}
 
[[Категорија:Бахами| ]]
 
[[af:Bahamas]]