Блума Зејгарник: Разлика помеѓу преработките

Додадени 717 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија за научник
'''Блума Вилфовна Зејгарник''' (рус. Блю́ма Ву́льфовна Зейга́рник) (9. ноември 1900 – 24. февруари, 1988) била советска [[психолог]], позната по откривањето на т.н [[зејгарников ефект]].
|name = Блума Зејгарник
|birth_date = {{Роден на|9|ноември|1900}}
|birth_place = {{Роден во|Пренах, Ковенска гувернија}}
|death_date = {{Починал на|24|февруари|1988}}
|death_place = {{Починал во|Москва|Советски сојуз}}
|fields = [[Психологија]]<br />[[Патопсихологија]]
}}
'''Блума ВилфовнаВулфовна Зејгарник''' (рус. Блю́ма Ву́льфовна Зейга́рник) (9. ноември 1900 – 24. февруари, 1988) била советска [[психолог]], позната по откривањето на т.н [[зејгарников ефект]] и е една од основоположниците на патопсихологијата како засебна научна дисциплина во [[Советски сојуз|Советскиот сојуз]].
 
== Животопис ==
124

уредувања