Разлика помеѓу преработките на „Тиренско Море“

Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Ја менувам id:Laut Tirrhenia во id:Laut Tirenia)
с
Најголемата длабочина на морето изнесува 3785 m.
 
Тиренското Море се наоѓа близу местото кадешто се среќаваат [[Африканска плоча|африканската]] и [[европска плоча|европската плоча]], па затоа во неговите длабочини има цели планински вериги и активни вулкани. Во јужниот дел од морето се наоѓаат осумте [[ЕолскиЛипарски Острови]], северно од [[Сицилија]].
 
=== Граници ===