Разлика помеѓу преработките на „Сончево зрачење“

с (Робот: Додава az:Günəş radiasiyası)
Стандарните елементи на фотонапонските системи се фотонапонските модули, контролорите на полнењето на акумулаторите, акумулатори, проводници, носечки системи. Кога е потребно да се обезбеди електрична енергија со напон од 220 V се користат уреди кои ја претвараат еднонасочната струја од [[акумулатор]]ите во наизменична со соодветниот [[напон]].
Primer doma dole gore sekdeka da se odi i da se seta toa e obavezena navika.
 
=== Како работи фотонапонскиот модул ===
Анонимен корисник