Разлика помеѓу преработките на „Монблан“

Одземени 32 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Мон Блан (планина) на Монблан презапишувајќи врз пренасочување)
с
[[Податотека:MontBlancPlane.JPG|thumb|250px|Поглед од јужната страна на Мон Блан во ноември, од патнички авион на релација Париз-Торино, со глечерите Бруљар (лево) и Френеј (десно).]]
 
'''Мон БланМонблан''' ({{lang-fr|Mont Blanc}} = Бела Планина, {{lang-it|Monte Bianco}} = Бела Планина) е [[планина]] во [[Алпите]] со највисок врв во Западна Европа од 4.808м.
 
Планината се протега помеѓу регионите на долината Аоста во [[Италија]] и Високи Савои во [[Франција]]. Врвот Мон БланМонблан се наоѓа на границата помеѓу двете земји, иако и едната и другата сакаат да го цртаат на картите како свој. Последен договор за границата е оној помеѓу Франција и Кралството Сардинија кајшто границата е определена на највисоката точка на Мон БланМонблан<ref name="commons_border_img">[[:Image:1823_Mont_Blanc_1.jpg]]</ref>.
 
Планината е популарна за планинарење, алпинизам и скијање. Најпознати центри се Шамони и Курмајер.
 
Врвот Мон БланМонблан први го освоиле Жак Балма (фран. Jacques Balmat) и Мишел Габриел Пакар (фран. Michel Gabriel Paccard) на 8. август 1786.
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
 
{{Седум врвови}}
 
{{Никулец од областа на географијата}}