Разлика помеѓу преработките на „К2“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''К2''' е [[Список на највисоки планини|втората највисока]] [[планина]] на [[Земја|Земјата]], лоциранасместена наво масивот [[Каракорум]] од [[планински венец|планинскиот венец]] [[Хималаи]]. На 8.611 метри, на планинарот му е достапна само една третина од кислородот што тој би го имал доколку се наоѓа на ниво на морето. К2 е пониска само од [[Монт Еверест]]. Пакистанците тврдат дека висината на планината е 8,884 метри.
 
Врвот К2 се наоѓа на границата помеѓу автономниот округ [[Ташкурган (автономен округ)|Ташкурган]] (кој е дел од [[Сјинџианг]], [[Кина]]), и северните територии на [[Пакистан]]. Овој регион е спорен, бидејќи и Индија исто така тврди дека тој е интегрален дел од индиската држава [[Џаму и Кашмир]]. Моментално К2 е под пакистанска управа.