Разлика помеѓу преработките на „К2“

Одземени 3 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава bat-smg:K2)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:K2-big.jpg|десно|мини|К2 во лето]]
 
'''К2''' е втората [[ЛистаСписок на највисоки планини|втората највисока]] [[планина]] на [[Земја|Земјата]], лоцирана на масивот [[Каракорум]] од [[планински венец|планинскиот венец]] [[Хималаи]]. На 8,611 метри, на планинарот му е достапна само една третина од кислородот што тој би го имал доколку се наоѓа на ниво на морето. К2 е пониска само од [[Монт Еверест]]. Пакистанците тврдат дека висината на планината е 8,884 метри.
 
Врвот К2 се наоѓа на границата помеѓу [[Такскорган Таџикистански Автономен Округ|Такскорган Таџикистанскиот Автономен Округ]] (кој е дел од [[Синкјанг]], [[Кина]]), и северните територии на [[Пакистан]]. Овој регион е спорен, бидејќи и Индија исто така тврди дека тој е интегрален дел од индиската држава [[Џаму и Кашмир]]. Моментално К2 е под пакистанска управа.
Искачувањето на К2 се смета за доста потешко од искачувањето на [[Монт Еверест]]. Во јуни [[2000]] само 189 лица се имаа искачено на К2, наспроти 1500 лица кои го имаа искачено Еверест на истиот датум. Дури 49 лица загинале на стрмнините на К2, од кои 13 само во [[1986]] година.
 
[[Категорија:Планини во Пакистан]]
{{Никулец од областа на географијата}}
[[Категорија:Планини во Кина]]
 
[[Категорија:ПланиниХималаи]]
 
[[ar:جبل كي 2]]