Разлика помеѓу преработките на „Алкени“

Додадени 25 бајти ,  пред 9 години
== Хомологија на алкените ==
 
Алкените градат олумчеви низи[[хомолошка низа]]. Како резултат на присуството на една двојна врска во молекулите на алкените, бројот на водородните атоми ќе биде за два помал од нивниот број во соодветниот [[алкан]]. Општата [[молекулска формула]] на алкенската хомолошка низа е C<sub>n</sub>H<sub>2n</sub>, каде n = 2, 3, 4 итн.
 
{| align="center" border=1 cellspacing=0 cellpadding=1 width=200
Анонимен корисник